Як зберегти баланс між роботою та особистим життям?

Обкладинка книжки

Ми регулярно обговорюємо складні робочі ситуації моменти зі своїми колегами, друзями та рідними дома, поза роботою. Це явище стандартне для нас і для більшості наших колег, знайомих. Чому так трапляється? Ділимось своїми досвідом.

 

Наша поведінка в більшості зумовлена особливостями культури та менталітету. Так вже повелось, що говорити про роботу є цілком нормальним явищем у сучасному суспільстві. Ми занадто багато говоримо, скаржимося друзям про проблеми в офісі, незалежно від того, наскільки незначними вони є у порівнянні з складними життєвими ситуаціями, які трапляються. Ми постійно думаємо про роботу за її межами, моделюємо свої дії. Нічого дивного у такій наші поведінці немає, адже ми з вами проводимо достатньо багато часу саме на роботі і вона стає частиною нашого життя. У нашій команді PMBS точно так.

 

І це добре, бо наша робота нам подобається і ми захоплені нею. Що може бути кращим за високий рівень залученості до роботи. Ми про це часто говоримо на своїх тренінгах з лояльності персоналу. Прокручуючи робочі моменти, ми збільшуємо кількість адреналіну, який нам потрібен для успішного результату. Напружена підготовка до тренінгів чи робота над новими проектами, обговорення деталей, розробка різних стратегій допомагають сконцентруватись на роботі та отримувати добрі результати для нас та наших клієнтів.

 

Як все-таки не перетворити захопленість роботою у негативний стрес, як зберегти здоровий баланс?

 

Що допомагає нам і що ми радимо робити коли роботи є багато у нашому житті, щоб не переносити її на друзів, рідних та зберегти баланс між роботою та особистим життям.

 

1. Спробуйте оговорювати ситуації, які виникли протягом робочого дня під час кава-пауз. Також гарною традицією у нас є обговорення роботи під час пішої прогулянки до зупинки громадського транспорту, або по дорозі додому на авто. Будьте впевнені, ваші колеги теж хочуть поділитись зі своїми робочими ситуаціями та обмінятись досвідом. Таке обговорення допоможе створити відчуття завершеності окремих робочих ситуацій.

 

2. Проводьте робочі зустрічі поза офісом. Перебуваючи весь день в чотирьох стінах офісу, ви позбавляєте себе відчуття повноти життя. Нові та креативні ідеї рідко живуть в замкнутому просторі. Запропонуйте клієнтові провести чергову зустріч на нейтральній території. Поєднайте її з сніданком або обідом в затишному кафе з ергономічним дизайном. Ще краще, якщо у вас буде можливість проводити робочі зустрічі на свіжому повітрі. Алеї парку або скверу - ідеальний варіант.

 

3. Влаштовуйте періодично "острівці тиші". Робочий шум, який є постійним фоном нашого офісного життя, дуже втомлює. Знайдіть способи хоч іноді "відключати" його. Наприклад, періодично працюйте в переговорній кімнаті або в офісному кафе, коли там практично немає відвідувачів. Такі хвилини тиші дозволять поміркувати над важкими завданнями і ситуаціями, наповнять вас новими ідеями, допоможуть поставити правильний напрямок в своїй діяльності.

 

4. Враховуйте ритм життєдіяльності людини. Відомо, що організм людини функціонує в певному ритмі. Підйоми і спади активності йдуть ніби хвилями, це варто брати до уваги. Під час спаду варто робити перерви для відпочинку, навіть невеликі, по 10-15 хвилин. Це позитивно вплине на вашу продуктивність і життєвий тонус.

 

5. Завершуйте день списком приємних моментів, за які в кінці робочого дня хочеться написати «дякую» або «я молодець». Це позитивне налаштування на наступний ранок.

Автор: Ірина Когут

Loading...

.